ویژگی محتوای خوب

در حال‌ حاضر محتوا به ‌عنوان یک بستر ارتباطی قوی میان افراد شناخته می‌شود. در دنیای امروز، برای ارائه هر نوع خدمتی، خدمات‌ دهندگان به انواع متفاوت محتوا نیاز دارند. محتوا ها می‌توانند متنی، تصویری، ویدیویی و صوتی و… باشند. بررسی ویژگی محتوای خوب به تولیدکنندگان در این زمینه کمک می‌کند تا بتوانند محتوای تاثیرگذار و با کیفیتی را تولید کنند و تاثیر خوبی روی مخاطب بگذارند. معمولاً با توجه به هدف هر کسب‌ و کار و خدمات، شما به‌ عنوان یک خدمات دهنده باید از روش‌ های گوناگون تولید محتوا استفاده کنید و به‌ هنگام تولید محتوا قوانین این حرفه را جدی بگیرید. تنها در این شرایط شما می‌توانید نیاز مخاطب را بشناسید و به ‌خوبی به نیاز های او پاسخ دهید. ما در ادامه این محتوا، می‌خواهیم برای شما بیشتر در رابطه با ویژگی محتوای خوب صحبت کنیم. اگر شما نیز کنجکاو هستید تا بیشتر در این رابطه بدانید، ما را تا انتهای این محتوا همراهی کنید.

ویژگی ‌های محتوای جذاب

ویژگی ‌های محتوای جذاب 

اصلی ترین ویژگی محتوای خوب، جذاب بودن آن است. محتوای جذاب محتوایی است که علاوه ‌بر پاسخ دادن به نیاز مخاطب، به‌ خوبی به جذب مخاطب کمک کند. شاید شما به یاد بیاورید که در گذشته هنگامی ‌که محصل بودیم، همواره متد های هیجان ‌انگیز و جالب در یادگیری مسائل تاثیر بیشتری داشتند. تولید محتوا نیز از این قاعده مستثنا نیست. هرچقدر شما از المان‌ ها و متد های جذاب‌تری برای تولید محتوا استفاده کنید، قاعدتاً میتوانید راحت‌تر به جذب مخاطبین بپردازید. برای مثال لحن درست و جذاب، استفاده از جاذبه‌ های بصری، پاسخ‌گویی صددرصد به نیاز مخاطب و درگیر کردن احساسات او، به شما کمک می‌کند تا یک محتوای جذاب و عالی داشته باشید.

بیشتر بخوانید: معرفی 30 ایده برای تولید محتوا

خصوصیات محتوای خوب 

موارد گوناگون و متنوعی وجود دارند که می‌توانند به ‌عنوان ویژگی محتوای خوب شناخته شوند. علاوه ‌بر فاکتور های جذاب کننده محتوا که آن ‌ها را در پاراگراف پیش برای شما نام بردیم، برای تاثیرگذاری بیشتر شما باید به فاکتور های گوناگون دیگر نیز دقت داشته باشید. اجازه دهید در ادامه برای شما مواردی را نام ببریم که می‌توانند به شما کمک کنند محتوای خودتان را به یک منبع خوب برای کسب اطلاعات تبدیل کنید. 

  • یک محتوای مناسب از قبل سؤالات احتمالی خوانندگان را پیش‌بینی می‌کند و پاسخ ‌های درست و اصولی را برای آن آماده می‌کند.
  • محتوای خوب، کاربردی و تأثیرگذار است و می‌تواند در مدت زمانی کوتاه، اطلاعات مناسبی را به مخاطبین ارائه دهد. 
  • اطلاعاتی که درون محتوا استفاده شده‌اند از منابع درست و قابل‌ اعتماد گرفته شده‌ اند. 
  • برای رسیدن به یک محتوای خوب، شما باید نمونه‌ی اولیه‌ی خودتان را چندین و چند بار ویرایش کنید. هنر ویرایش در تولید محتوا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا می‌تواند یک محتوا را به یک نمونه‌ی کاربردی قابل ستایش تبدیل کنید.
  • محتوای خوب محتوایی است که در عین سادگی، اطلاعات مورد نیاز را به مخاطبین انتقال دهد.

خصوصیات محتوای خوب

ویژگی تولید محتوای خوب 

اگر می‌خواهید تمام مواردی که به‌ عنوان ویژگی محتوای خوب شناخته می‌شوند را درون محتوای خود داشته باشید، باید یک روند خاص را برای تولید محتوا پیش بگیرید. تولید محتوا تنها به نگارش متن، تولید ویدیو، تولید پادکست و … خلاصه نمی‌شود. عوامل و فاکتور های زیادی وجود دارند که می‌توانند قالب کلی محتوای شما را تعیین کنند. برای مثال سن‌ و سال مخاطبین شما، روحیات جامعه هدف، بستری که می‌خواهید محتوا را در آن منتشر کنید و… جزو آن دسته از عوامل و فاکتور هایی هستند که می‌توانند تأثیر زیادی در کاربردی و جذاب‌تر شدن محتوای شما داشته باشند. در قدم اول شما باید اطلاعات مخاطبین خود و جامعه هدفتان را جمع آوری نمایید و تحقیق کنید که چه نوع محتوا با چه ویژگی ‌هایی می‌تواند در جذب مخاطبین کمک ‌کننده باشد.

شاید علاقه داشته باشید: بهترین ابزار های طراحی UX

هنگامی ‌که روحیات جامعه هدفتان را تشخیص دادید، باید تولید محتوا را شروع کنید. برای تولید محتوا در قدم بعدی از طریق منابع معتبری که در سراسر جهان وجود دارند، اطلاعات مورد نیازتان را جمع‌آوری کنید. در مرحله بعد با استفاده از قالب کلی تولید محتوا که از طریق تشخیص روحیات مخاطبین به ‌دست‌ آمده و همچنین اطلاعاتی در دست دارید، می‌توانید کار نگارش محتوا را شروع کنید. هنگامی که کار نگارش محتوا شروع شد، شما باید چندین و چند بار محتوا را ویرایش کنید که برای مخاطبین جذاب باشد. در قدم نهایی نیز می‌توانید با انتشار محتوا از نتایج شگفت‌انگیز آن لذت ببرید.

ویژگی محتوای کاربردی

ما پیشتر برای شما در رابطه با ویژگی محتوای خوب صحبت کردیم و برای شما گفتیم که برای کاربردی‌تر شدن محتوا، باید به چه عواملی توجه داشته باشید. به‌ طور کلی در کنار مواردی که ما آن‌ ها را برای شما نام بردیم، یک محتوای کاربردی باید طوری نگارش شود که هیچ‌ گونه سوال پاسخ داده نشده‌ای برای کاربر باقی نگذارد. برای مثال اگر شما قصد دارید که در رابطه با فواید یک گیاه دارویی صحبت کنید، باید طوری محتوای خود را تولید کنید که تمامی سوال ‌های احتمالی مخاطب را به ‌طور کامل پوشش دهید. محتوای شما هنگامی کاربردی خواهد بود که کاربر هنگامی ‌که آن را مشاهده می‌کند، دیگر نیازی نداشته باشد در سایت ‌ها و بستر های گوناگون به جستجو بپردازد. در این شرایط، بستر خدمات‌ دهی شما به‌ عنوان یک بستر مرجع توسط مخاطبین شناخته می‌شود. این موضوع می‌تواند در درازمدت میزان سود بسیار زیادی را برای شما به ‌همراه داشته باشد. پس یکی از ویژگی محتوای خوب کاربردی بودن آن است.

ویژگی ‌های یک محتوای آموزشی خوب 

محتوای آموزشی خوب همان طور که از نام آن پیداست، محتوایی است که بتواند در رابطه با یک مبحث آموزش‌ های لازم را ارائه دهد. در زمینه بررسی ویژگی محتوای خوب، صحبت در رابطه با محتوای آموزشی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. محتوای آموزشی باید طوری تولید شود که از ابتدا تا انتها به‌ صورت یکنواخت بستر آموزشی را برای مخاطب فراهم کند. درست مانند محتوا های کاربردی، محتوا های آموزشی نیز باید به‌ گونه‌ای طراحی شوند که جای هیچ ‌گونه ابهامی برای خوانندگان باقی نگذارند.

البته به این نکته توجه داشته باشید که محتوای آموزشی دسته‌بندی ‌های بی‌شماری دارد که برای هر کدام از این دسته‌بندی‌ ها، شما باید به نکات خاصی توجه کنید. برای مثال اگر محتوای آموزشی قرار است برای محصلان و دانش‌آموزان باشد، روش کار بسیار متفاوت‌تر از محتوا های آموزشی است که برای بالا رفتن اطلاعات عمومی افراد تولید شده‌اند. توجه به هر کدام از این فاکتور ها به شما کمک خواهد کرد تا در نهایت یک محتوای آموزشی مناسب داشته باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *