سئو کلاه سفید

وب مسترهای درستکار و پایبند به اصول و قوانین گوگل، کلاه سفید نامیده می‌شوند. از سوی دیگر افرادی که به دنبال دور زدن این قوانین هستند باید کلاه سیاه یا خاکستری بر سر بگذارند. سئو کلاه سفید نوعی استراتژی برای سفارش خدمات سئو از نظر سئو است که به طور کامل طبق قوانین موتورهای جستجو انجام می‌گیرد. در حقیقت با استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه سفید مبتنی بر قواعد گوگل، می‌توان رتبه سایت را در نتایج جستجو گوگل و سایر موتورهای جستجو بهبود بخشید. با این پیش زمینه قصد داریم به مفهوم کلی سئو کلاه سفید و تکنیک‌های آن بپردازیم. با اوج مدیا همراه باشید.

سئو کلاه سفید چیست؟

سئو کلاه سفید به کلیه‌ی فعالیت‌هایی اطلاق می‌شود که به طور کامل منطبق با دستور العمل‌های گوگل و سایر موتورهای جستجو انجام می‌گیرد. در این روش نباید هیچگونه تخطی از قوانین وضع شده صورت پذیرد. همانطور که می‌دانید موتورهای جستجو بر اساس اصول سئو سایت‌های موجود در بستر اینترنت را رتبه بندی می‌کنند. با این اوصاف بهترین راهکار برای دیده شدن سایت و افزایش بازدیدکننده پایبندی به این اصول است. موتورهای جستجو با انتشار نحوه رتبه بندی و ساز کار خود به وب مسترها نشان می‌دهند که چگونه سایت خود را از لحاظ سئو بهبود بخشند. به عنوان مثال یکی از توصیه‌های گوگل به سایت‌ها، تولید محتوای جذاب و مفید برای جلب رضایت کاربران است. به طبع این راهکار بهترین روش برای جذب هرچه بیشتر مخاطب و دیده شدن است.

موتورهای جستجو طبق قواعد و قوانینی که برنامه نویسان برای آنها تعیین کرده‌اند به بررسی سایت‌ها می‌پردازند. از این رو شرایط و نحوه سنجش وب سایت‌های موجود در بستر اینترنت کاملا یکسان می‌باشد. بنابراین برخی از سئوکاران با اشراف به این موضوع اقدام به سوء استفاده از محدودیت‌های الگوریتم‌های گوگل می‌کنند تا موتورهای جستجو را به اشتباه بیندازند. در نتیجه با دور زدن الگوریتم‌ها به سرعت رتبه خود را در نتایج جستجو ارتقا می‌بخشند. این روش و تختی از قوانین موجود سئو کلاه سیاه نامیده می‌شود. با این اوصاف می‌توان سئو کلاه سفید را نقطه مقابل سئو کلاه سیاه دانست.

تفاوت سئو کلاه سفید با سیاه

تفاوت سئو کلاه سفید با سیاه

همانطور که پیشتر اشاره شد تکنیک سئو کلاه سیاه بر اساس موارد غیر اخلاقی و بر خلاف قوانین موتورهای جستجو مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین میزان ریسک آن بسیار بالا بوده و قرار گرفتن در لیست سیاه گوگل امری اجتناب ناپذیر است. از این رو اصلی‌ترین تفاوت سئو کلاه سفید با سیاه را می‌توان در قانونی بودن سئو کلاه سفید دانست. از آنجا که کلیه‌ی اقدامات سئو قانونی بر مبنای اصول موتورهای جستجو انجام می‌گیرد شامل لیست سیاه گوگل نخواهد شد. در نتیجه هیچگونه خطری متوجه سایت شما نمی‌شود. سئو کلاه سفید نسبت به سئو کلاه سیاه دیرتر به نتیجه می‌رسد و مستلزم صرف نیرو و زمان بیشتری است. اما نتایج به دست آمده از این طریق دوام بیشتری دارند و سایت شما را در شرایط بحرانی قرار نمی‌دهد. سایت‌هایی که بر اساس سئو کلاه سیاه بهینه شده‌اند دیر یا زود شناسایی و توسط گوگل توبیخ خواهند شد. این درحالی است که دستاوردهای این نوع سئو همیشگی و پایدار هستند.

روش های سئو کلاه سفید

 • تولید محتوای با کیفیت: یکی از مهم‌ترین روش‌های سئو کلاه سفید استفاده از محتوای با کیفیت و غیر کپی در سایت است. با این کار می‌توانید ترافیک سایت خود را افزایش دهید. منظور از محتوای با کیفیت ارائه مطالب مفید و جذاب است که کاربر را ترغیب به حضور بیشتر در سایت کند. این که کاربر به محض ورود به سایت از آن خارج شود از دید گوگل یک نمره منفی برای سایت شماست.
 • به روزرسانی مداوم مطالب: یکی از فاکتورهای بسیار مهم برای موتور جستجوی گوگل freshness است. این الگوریتم کیفیت و تاریخ انتشار محتواهای سایت را بررسی می‌کند. به طبع محتواهایی که به تازگی منتشر شده‌اند از جذابیت بیشتری نزد کاربران برخوردار هستند. علاوه بر این اطلاعات خبری و علمی ممکن است در طول زمان دچار تغییر شده و یا کاملا نقض شوند.
 • بهینه سازی سایت برای گوشی همراه: به طور کلی قوانین گوگل با هدف جلب رضایت کاربران وضع شده‌اند. امروزه استفاده از گوشی‌های هوشمند و تبلت برای جستجو در فضای وب بسیار ساده‌تر از کامپیوترها است. از این رو برای ایجاد تجربه خوشایندتر برای کاربران بهتر است طراحی سایت خود را با گوشی‌های همراه متناسب سازی کنید.
 • برآورده کردن نیاز کاربر: گوگل برای سایت‌هایی که نیاز کاربران را در اولویت قرار می‌دهند امتیازات ویژه‌ای در نظر می‌گیرد. تصاویر، مقالات و به طور کلی محتوای سایت باید با نوع فعالیت شما در ارتباط باشد.
 • بازاریابی محتوا: محتواهای تولید شده باید کاملا مناسب با جامعه هدف باشند. منظور از جامعه هدف آن قشری است که به خدمات سایت شما نیازمند هستند. برای این منظور می‌توانید در سایت‌هایی که تبلیغات قبول می‌کنند به انتشار محتوا بپردازید و به سایت خود لینک دهی کنید. علاوه بر این شبکه‌های اجتماعی بستر بسیار مناسبی برای معرفی سایت شما هستند.

سئو کلاه سفید یعنی استفاده از محتوای با کیفیت و غیر کپی در سایت

تکنیک کلاه سفید سئو

سئو کلاه سفید مجموعه‌ای تکنیک و راهکار برای بهبود رتبه سایت در نتایج موتور جستجوی گوگل در چارچوب قوانین موجود است. از این رو سئو کلاه سفید تنها به استفاده از کلمات کلیدی در بدنه متن محتوا محدود نمی‌شود. در ادامه به برخی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین روش‌های این نوع سئو خواهیم پرداخت.

 • لینک‌سازی به صورت معتبر: دریافت لینک از دیگر سایت‌ها یا بک لینک و لینک‌سازی داخلی یکی از روش‌های اثبات شده سئو کلاه سفید است. برای این کار باید سعی کنید برخی از مطالب را به منابع خارجی لینک دهید یا با ایجاد لینک بین مطالب داخلی سایت، مجموعه‌ای از وب سایت‌های مرتبط به هم ایجاد کنید. عضویت در شبکه‌های اجتماعی و لینک دهی به سایت می‌تواند این فرایند را سرعت بخشد.
 • استفاده درست و به جا از کلمات کلید: در گذشته کارشناسان سئو یا وبمسترها برای کسب نتایج بهتر از گوگل اقدام به تکرار بیش از حد کلمات کلیدی می‌کردند. اما امروزه موتور جستجو گوگل هوشمندانه‌تر عمل کرده و استفاده بی رویه و بی ارتباط با محتوای سایت را شناسایی می‌کند. از این رو کلمات کلیدی را کاملا مرتبط با موضوع محتوا انتخاب و به درستی در متن استفاده کنید.
 • تحقیقات کلمات کلیدی: در انتخاب کلمات کلیدی اصلی وسواس بیشتری به خرج دهید. با استفاده از ابزارهای سئو بهترین کلمات کلیدی را برای محتوای خود انتخاب کنید.
 • نشانه‌گذاری محتوا: الگوریتم‌های گوگل بسیار قدرتمند هستند اما در برخی مواقع از هوش کافی برخوردار نمی‌باشند. از این رو موتور جستجو گوگل قابل به درک برخی از اطلاعات نیست. با استفاده از قابلیت نشانه گذاری محتوا می‌توانید اطلاعات دقیقی از موضوع محتوا و اهداف آن در اختیار گوگل قرار دهید.
 • تکمیل ویکیپدیا فارسی: ویکیپدیا یک دایرالمعارف اینترنتی به تمام زبان‌ها است که اطلاعات آن توسط کاربران تکمیل می‌شود. بخش زبان انگلیسی آن بسیار کامل است. از این رو می‌توانید با تکمیل اطلاعات مرتبط با فعالیت خود برای سایتتان بک لینک ایجاد کنید.
 • انتخاب عناوین و تگ‌های جذاب: یکی از محرک‌های بسیار مهم برای ترغیب کاربر به کلیک کردن بر روی لینک سایت شما استفاده از عناوین جذاب و متقاعد کننده است. از این رو می‌توان با داشتن یک عنوان جذاب به رتبه‌های برتر نتایج جستجو سایت گوگل صعود کرد.

بک لینک و لینک‌سازی یکی از روش‌های اثبات شده سئو کلاه سفید است.

سوالات متداول

سئو کلاه سفید به چه معناست؟

سئو کلاه سفید نوعی تکنیک و مجموعه‌ای از ترفند‌ها، مطابق با قوانین موتورهای جستجو بخصوص گوگل است که با هدف افزایش رتبه سایت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سئو کلاه سفید چه تکنیک‌هایی را در بر می‌گیرد؟

سئو کلاه سفید از چندین استراتژی مختلف تشکیل شده است و روز به روز بر تعداد آن نیز افزوده می‌شود. با این حال مواردی چون استفاده مناسب از لینک‌ها، ایجاد محتوا غیر کپی و با کیفیت از مهم‌ترین اصول سئو کلاه سفید هستند.

استفاده از سئو کلاه سفید چه نتیجه‌ای دارد؟

بسیاری از مدیران سایت‌‌ها، بر این باورند که سریعتر به نتیجه رسیدن بر هر چیز دیگری اولویت دارد. از این رو به سراغ راه‌های غیر اصولی و مغایر با قوانین گوگل می‌روند. جایگزین نمودن سئو کلاه سیاه با سئو کلاه سفید به قصد ارتقا رتبه سایت در نتایج جستجوی گوگل نه تنها کارآمد نیست بلکه عواقبی چون تنزل رتبه و ممنوع شدن فعالیت سایت را به همراه دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *