سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه یا black hat seo، ترفندی است برای فریب و گول زدن موتور های جستجو مخصوصا گوگل. این ترفند برای رسیدن به جایگاه های موقت در نتایج جستجو شده استفاده میشود. در ادامه با شرکت دیجیتال مارکتینگ اوج مدیا همراه باشید تا این با سئو کلاه سیاه آشنا شویم به به مزایا و معایب آن بپردازیم.

سئو کلاه سیاه چیست؟

اصطلاح سئو کلاه سیاه (Black Hat Seo) به مجموعه‌ای از ترفند‌ها یا تکنیک‌هایی اطلاق می‌شود که به قصد فریب الگوریتم موتور‌های جستجویی چون گوگل انجام می‌گیرد، تا سایت مورد نظر به طور موقت در نتایج جستجو  جایگاهی داشته باشد. سیاست شرکت گوگل همواره به گونه‌ای بوده است که بتواند ضمن جلب اعتماد کاربران، بستری را جهت جستجوی آسان و دستیابی به بهترین نتایج فراهم سازد. در این راستا شرکت گوگل از برخی عملیات‌های دستی یا الگوریتم‌های اتوماتیک به منظور ملزم نمودن کاربران به رعایت استراتژی‌ها و قوانین گوگل، شناسایی متخلفین و نیز جریمه نمودن آنها استفاده می‌نماید.

از این رو می توان استفاده از انواع سئو کلاه سیاه را رویکردی در جهت نقض قوانین گوگل و بهینه‌سازی دروغین موتور‌های جستجو دانست. بر خلاف تصور برخی از افراد، استفاده از این روش نه تنها یک راه میانبر جهت ورود سایت به صفحات ابتدایی نتایج جستجو گوگل و کسب رتبه بالاتر نیست. بلکه به کارگیری آن می‌تواند زمینه‌ساز اعمال جریمه مقطعی و نیز حذف کلیه کلمات کلیدی مورد استفاده سایت در گوگل شود. حتی ممکن است که سایت شما به اصطلاح پنالتی شود. اگر اطلاعی راجب پنالتی شدن در گوگل ندارید پیشنهاد میکنیم که حتما مخقاله پنالتی شدن در گوگل را مطالعه کنید. در ادامه به سبب اهمیت این موضوع، قصد داریم تا شما را با برخی از مهم‌ترین و زیان‌بار‌ترین انواع استراتژی‌های سئو کلاه سیاه آشنا نماییم. 

سئو کلاه سیاه چیست

انواع سئو کلاه سیاه

برای آنکه بتوانیم در میدان رقابت با سایت‌های رقیب، جایگاه‌ بالاتری را در جستجو گوگل از آن خود کنیم می‌بایست با قوانین سئو سایت آشنایی کامل داشته باشیم و به صورت اصولی آن‌ها را رعایت کنیم. توجه داشته باشید که دستیابی به جایگاه و رتبه عالی، نیازمند صبر و استفاده مداوم از به روز‌ترین تکنیک‌های سئو و نیز همگام بودن با آخرین تغییرات گوگل است. در این میان متاسفانه برخی کاربران تمایلی به تلاش در این زمینه نداشته و از انواع سئو کلاه سیاه در جهت فریب الگوریتم‌های گوگل و ارتقای رتبه سایت در کوتاه مدت استفاده می‌نمایند. استفاده از این روش بی‌شک ریسک‌های فراوانی را با خود به همراه دارد. مهم‌ترین استراتژی‌های سئو کلاه سیاه عبارتند از:

  1. خرید و استفاده از لینک‌های غیرقانونی

برخی صاحبان سایت‌ها به جهت آنکه لینک‌های ورودی بیشتری دریافت کنند و هر چه سریعتر به صفحات ابتدایی گوگل راه یابند، نسبت به خرید لینک اقدام می‌کنند. گمان این افراد بر آن است که با استفاده از این تکنیک سئو کلاه سیاه ضمن دستیابی به رتبه دلخواه، نیازی به هزینه کردن برای تولید محتوا ندارند. در صورتی که رتبه به دست آمده دائمی نیست و شرکت گوگل به شدت با این دسته از متخلفین برخورد خواهد کرد.

  1. استفاده از کامنت‌‌های اسپم (Spam comment)

یکی دیگر از پرریسک‌ترین استراتژی‌های سئو کلاه سیاه، استفاده از کامنت‌های اسپم است. کامنت اسپم شامل لینک‌ها یا نظرات غیر مرتبط با موضوع سایت می‌شود که توسط صاحب سایت یا اشخاص دیگر، در جهت افزایش آمار بازدید سایت در زیر پست‌ها قرار داده می‌شود. این مهم نه تنها در ارتقا آمار بازدید سایت نقش مثبتی ندارد بلکه، می‌تواند جریمه‌های سنگینی را نیز در پی داشته باشد.

انواع سئو کلاه سیاه

  1. استفاده از محتوای کپی در سایت

یکی از کارآمد‌ترین روش‌هایی که به ویژه در اصول سئو کلاه سفید بر رعایت آن تاکید می‌شود، اختصاصی بودن یا به عبارتی کپی نبودن محتوا سایت است. از این جهت که موتور‌های جستجویی چون گوگل، محتوا‌های منحصر به فرد و غیر کپی را بسیار ارزشمند و با اهمیت به شمار می‌آورند. در نقطه مقابل استفاده از محتوای قدیمی و مشابه با دیگران، یکی از مخرب‌ترین تکنیک‌های سئو کلاه سیاه به شمار می‌آید. برخی مدیران سایت‌ها نیز تصور می‌کنند، تنها با عبارت‌بندی جدید جملات می‌توانند موفق به خلق یک محتوای کاملاً جدید شوند و الگوریتم‌های گوگل را فریب دهند. غافل از آنکه الگوریتم‌های پیشرفته گوگل به راحتی قادرند بر اساس برخی عبارات به خصوص، محتوای یونیک را از کپی متمایز کنند. کپی بودن محتوا یک سایت ضمن از بین بردن اعتماد کاربران، جریمه‌هایی را نیز از سوی گوگل با خود به همراه دارد.

  1. استفاده از تکنیک (cloaking) یا نهان کردن متن در قالب

یکی از حرفه‌ای‌ترین استراتژی‌های انواع سئو کلاه سیاه، استفاده از تکنیک cloaking است. در این روش کارشناس محتوا یا مدیر سایت، متنی را در سایت وارد می‌کند که برای کاربران عادی قابل مشاهده نیست و صرفاً قابلیت شناسایی توسط موتور‌های جستجو را دارد. استراتژی دیگر در این خصوص، استفاده از کلمات کلیدی با رنگ سفید در متن است که صرفاً برای موتور‌های جستجو قابل شناسایی است. این امر نقش بسزایی در رتبه‌بندی سایت دارد و در صورت شناسایی قطعاً به تنزل رتبه سایت منجر خواهد شد.

  1. استفاده از تکنیک Doorway page

ساخت صفحات واسطه‌ای یا انتقال دهنده (Doorway page) به منظور انتقال کاربران به صفحه‌ای از پیش تعیین شده در سایت، یکی دیگر از تکنیک‌های ریزبینانه در بحث سئو کلاه سیاه است. این صفحات از نظر متنی یا محتوایی ارزش چندانی ندارند بلکه همچون سکوی پرش، مخاطب را از طریق لینک‌های کارگذاری شده (مثلاً متن‌هایی با رنگ‌های متفاوت از متن) به صفحات هدف منتقل می‌کنند.

بیشتر بخوانید: ریسپانسیو چیست؟ ( اهمیت واکنش گرایی وب سایت)

  1. استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی در متن

این روش در گذشته به عنوان یکی از کاربردی‌ترین روش‌های سئو سیاه در بحث رتبه‌بندی سایت به شمار می‌رفت. امروزه با توجه به اینکه موتور‌های جستجو گوگل بر مبنای چگالی مصرف کلمات کلیدی به خصوصی برنامه‌نویسی شده‌اند، قادرند به راحتی صفحاتی از سایت‌ها را که دارای تراکم بیش از حد کلمات کلیدی هستند شناسایی و آن را به دلیل محتوای بی‌کیفیت از دسترس کاربران خارج کنند.

تفاوت سئو کلاه سفید و سیاه

تفاوت سئو کلاه سفید و سیاه

همانطور که پیشتر به آن اشاره شد، تکنیک سئو کلاه سیاه به موارد غیر اخلاقی و نادرست اشاره دارد. این تکنیک به طور کلی بر خلاف قوانین وب عمل می‌کند و روشی قانونی و توصیه شده نیست. از این رو میزان ریسک آن بسیار بالا بوده و احتمال قرار گرفتن سایت در لیست سیاه و ممنوعه گوگل را در پی دارد. بنابراین می توان اولین و مهم‌ترین تفاوت سئو کلاه سفید و سیاه را قانونی بودن سئو کلاه سفید دانست. این تکنیک بر خلاف سئو کلاه سیاه مشمول لیست ممنوعه گوگل نمی‌شود در نتیجه، خطری متوجه سایت‌هایی که از این روش جهت ارتقای رتبه سایت خود استفاده می‌کنند نیست.

درست است که روند به نتیجه رسیدن سئو کلاه سفید به کندی پیش می‌رود و مانند استراتژی‌های سئو کلاه سیاه سریع به نتیجه نمی‌رسد اما، باید دانست که این  نتایج موقتی است و دوامی ندارد. به این دلیل که دیر یا زود سایت متخلف توسط الگوریتم‌های گوگل شناسایی و جریمه خواهد شد در حالی که، دستاوردهای حاصل از کاربرد تکنیک‌های سئو کلاه سفید همیشگی هستند. به طور معمول کاربرانی از سئوی کلاه سیاه استفاده می‌کنند که چیزی برای از دست دادن ندارند.

سئو کلاه سفید و سیاه

سوالات متداول

سئو کلاه سیاه به چه معناست؟

این تکنیک در واقع مجموعه‌ای از ترفند‌ها است که در راستای فریب موتور جستجوی گوگل انجام می‌شود، تا سایت مورد نظر در نتایج جستجو رتبه بالاتری کسب کند.

سئو سیاه شامل چه تکنیک‌هایی می‌شود؟

سئو کلاه سیاه شامل استراتژی‌های متفاوتی می‌شود. با این حال، می‌توان مواردی چون استفاده بیش از حد و نامناسب از لینک‌ها و نیز کاربرد محتوای کپی و بی‌کیفیت را از جمله مهم‌ترین انواع سئو کلاه سیاه دانست.

استفاده از سئو کلاه سیاه چه خطرات و پیامد‌هایی دارد؟

 بر خلاف باور بسیاری از مدیران سایت‌‌ها، جایگزین نمودن سئو کلاه سیاه به جای سئو کلاه سفید آن هم به قصد ارتقای هر چه سریعتر رتبه سایت در نتایج جستجو گوگل، نه تنها کارآمد نیست بلکه می‌تواند عواقبی همچون تنزل رتبه سایت، جریمه و نیز ممنوع یا متوقف شدن فعالیت سایت را نیز به دنبال داشته باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *