اثرات شبکه های اجتماعی

اثرات شبکه های اجتماعی بر کیفیت زندگی، روابط و جامعه بر همگان اثبات شده است. امروزه از شبکه های اجتماعی به عنوان یک فاکتور تاثیرگذار مهم بر پیشرفت و توسعه زندگی فردی و اجتماعی یاد می شود. کمتر کسی فکر می کرد که شبکه های اجتماعی باعث تغییرات گسترده ای در روابط و کیفیت زندگی افراد شوند. شبکه های اجتماعی می توانند بر نحوه ارتباط ما با دیگران و چگونگی رفتار با آنها تاثیر بگذارند. در این مطلب قصد داریم تا اطلاعات مفیدی در رابطه با شبکه های اجتماعی و تاثیر آنها در حوزه های مختلف اجتماعی، فرهنگ و سیاست را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. با اوج مدیا همراه باشید.

اثرات شبکه های اجتماعی

مزایای شبکه های اجتماعی

امروزه شبکه های مجازی مورد استفاده بسیاری افراد در سنین مختلف قرار گرفته است. اثرات شبکه های اجتماعی بر زندگی و ارتباط افراد با یکدیگر قابل انکار نمی باشد. این روزها استفاده از شبکه های مجازی از جمله اینستاگرام، تلگرام و… مورد استقبال اکثر مردم قرار گرفته است. شبکه های اجتماعی تاثیر فوق العاده قابل توجهی بر سبک زندگی و نحوه ارتباط ما با دیگران می گذارند. از جمله مهمترین مزایای استفاده از شبکه های اجتماعی عبارتند از:  

 • گسترش روابط

یکی از مهمترین اثرات شبکه های اجتماعی بر زندگی می تواند بهبود ارتباطات و تقویت روابط انسانی باشد. از طریق فضاهایی از جمله توییتر، فیسبوک، اینستاگرام و… می توان با سایر افراد در هر نقطه از جهان ارتباط برقرار کرد. از طریق فضاهای مجازی می توان دوستان جدید پیدا کرد و جان دوباره ای به روابط کمرنگ شده بخشید.

 • اثرات شبکه های اجتماعی بر سلامت روان

یکی از مهمترین مزایای شبکه های اجتماعی، تاثیر آن بر سلامت روان افراد می باشد. آن دسته از افرادی که دارای مشکلات جسمی با روحی هستند، می توانند از طریق پلتفرم های مجازی با افراد و گروه هایی که در زمینه مشکل مورد نظرشان فعالیت دارند، آشنا شوند. علاوه بر آن می توان در این فضاها با افرادی که دارای مشکل مشابه هستند، ارتباط دوستی برقرار نمود.

آشنایی با معایب استفاده از فضای مجازی

 • امکان دسترسی آسان به منابع اطلاعاتی

اینترنت برای همیشه وجود دارد. به همین خاطر محدود به یک منطقه خاص جغرافیایی نمی باشد. در هر زمان و مکانی می توان به راحتی از اطلاعات موجود در اینترنت برای فعالیت های کاری یا شخصی خود استفاده نمود. علاوه بر آن می توان به صورت ناشناس در این فضاها فعالیت نمود. با استفاده از اینترنت هر فردی در هر مکانی که باشد می تواند تجربیات و دانش خود را به صورت رایگان در اختیار دیگران قرار دهد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با شبکه های اجتماعی

معایب شبکه های اجتماعی

اثرات شبکه های اجتماعی بر زندگی، سیاست، جامعه و اقتصاد بر هیچکس پوشیده نیست. استفاده از هر پلتفرم ارتباطی علاوه بر مزایای فراوان آن دارای یک سری معایب می باشد. این مورد را می توان در مورد تمام پلتفرم های مجازی صادق دانست. از جمله مهمترین معایب شبکه های اجتماعی می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • اشتراک گذاری اطلاعات غلط

روزانه حجم بالایی از اخبار و اطلاعات مختلف در فضای مجازی به اشتراک گذاشته می شوند. امکان دارد تعداد کثیری از این اطلاعات، افراد را گمراه سازد. زیرا نمی توان به تمام اطلاعات موجود در اینترنت اعتماد کرد. متاسفانه امروزه، تعداد زیادی از فیک نیوزها اطلاعات نادرست در مورد شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور را با دیگران به اشتراک می گذارند.

در اکثر موارد، تعدادی از این اطلاعات با هدف گمراه کردن مردم در فضاهای مجازی به اشتراک گذاشته می شوند. باید در نظر داشته باشید که استفاده از فضاهای مجازی مستلزم آگاهی و آموزش می باشد.  خوشبختانه آشنایی با شبکه های اجتماعی و اثرات آن در مدارس آموزش داده میشود.

شاید علاقه داشته باشید: سوشیال مدیا چیست؟

اثرات شبکه های اجتماعی بر سلامت روان افراد

 • اثرات شبکه های اجتماعی بر حریم شخصی افراد

یکی از مهمترین معایب شبکه های اجتماعی، تاثیر آن بر امنیت و حفظ حریم خصوصی افراد می باشد. شما به هنگام استفاده به پلتفرم های مجازی اجازه خواهید داد که به تصاویر و هر آن چه که در سیستم یا گوشی شما وجود دارند، دسترسی یابند. با به اشتراک گذاری مکان زندگی و مشخصات فردی خود، امکان نفوذ راحت تر به حریم شخصی خود را در این فضاها به راحتی برای یکسری افراد سودجو فراهم می کنید.

از جمله دیگر معایب استفاده از فضای مجازی می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • تاثیرپذیری منفی نوجوانان از شبکه های اجتماعی
 • ایجاد انزوا و دوری از افراد جامعه
 • آزار و اذیت های سایبری
 • مختل کردن زندگی
 • ایجاد کم تحرکی در افراد به ویژه در نوجوانان و جوانان
 • تاثیر مخرب بر سلامت روان افراد

تاثیر شبکه های اجتماعی بر زندگی

سبک زندگی افراد می تواند تحت تاثیر مستقیم شبکه های اجتماعی قرار گیرد. کاربران زیادی در فضای مجازی مشغول به فعالیت بوده و عقاید و زندگی شخصی خود را با دیگران به اشتراک می گذارند. اکثر این افراد دارای شخصیت کاریزماتیک بوده و می توانند تاثیرات زیادی را بر علایق و سبک زندگی افراد در هر نقطه از جهان که باشند، ایجاد نمایند. بلاگر ها جزو این دسته از افراد به شمار می روند.

نوجوانان و جوانان بیشتر از سایر گروه های سنی در این فضاها به سر می برند. به همین خاطر می توانند به راحتی تحت تاثیر بلاگر ها قرار گیرند. در برخی موارد شاهد بوده ایم که اتلاف وقت زیاد در این فضاها باعث عدم ارتباط قشر جوان با خانواده، کاهش مطالعه و عدم انجام تکالیف درسی آنها می شود. استفاده از شبکه های اجتماعی، قاعده خاصی دارد. نحوه استفاده درست و اصولی از فضای مجازی به آموزش و آگاه سازی نیاز دارد.

تاثیر شبکه های اجتماعی بر فرهنگ

اثرات شبکه های اجتماعی بر فرهنگ و آداب و رسوم جامعه می تواند مثبت و منفی باشد. البته این مورد بستگی به نحوه استفاده درست فرد از فضاهای مجازی دارد. متاسفانه، در اکثر موارد کمبود بسترهای فرهنگی باعث شده تا شبکه های اجتماعی بتوانند فرهنگ و آداب و رسوم یک جامعه را تحت تاثیر قرار دهند.

دورهم نشینی، گفتگوهای شبانه اقوام و دوستان جزو آن دسته از آداب و رسوم دیرینه ایرانیان به شمار می رود. جذابیت فضاهای مجازی از جمله اینستاگرام، توییتر و… برای قشر جوان باعث شده است تا فرصت دور هم بودن های صمیمی با خانواده از بین برود. این امر به تدریج باعث دور شدن اعضای خانواده از همدیگر و اشتیاق شدید جوانان به تنهایی و ابتلا به افسردگی خواهد شد. مدیریت کردن فضای مجازی و عدم تاثیرپذیری از این پلتفرم ها جزو نکات مهمی است که باید مدنظر قرار داد.

حتما بخوانید: برسی انواع الگوریتم های گوگل

تاثیر شبکه های اجتماعی بر جامعه

تاثیر شبکه های اجتماعی بر جامعه

اگر بخواهیم اثرات شبکه های اجتماعی را بر جامعه مورد بررسی قرار دهیم، باید چند موضوع را مدنظر قرار دهیم. مزایای شبکه های اجتماعی بر حوزه های مختلف جامعه، انکارناپذیر است. جهت آشنایی بیشتر شما عزیزان قصد داریم این موضوع را از چند منظر مورد بحث قرار دهیم.

 • اثرات شبکه های اجتماعی بر اقتصاد

شبکه های اجتماعی می تواند به طور مستقیم اقتصاد یک جامعه را تحت تاثیر قرار دهد. امروزه شاهد گسترش اطلاعات در حوزه اقتصاد و دیجیتالی شدن آن هستیم. این یکی از بزرگترین مزایای جهانی شدن، گسترش تکنولوژی در عرصه اقتصاد بوده است. از جمله مهمترین مزایایی که اقتصاد اینترنتی یا دیجیتالی می تواند بر اقتصاد یک جامعه داشته باشد، عبارتند از:

 • بهبود ارتباط مردم با کسب و کارهای مختلف
 • ارتباط کسب و کارهای مختلف با مشتریان به منظور معرفی محصولات و خدمات خود به آنها
 • از بین بردن فاصله زیاد کسب و کارها با مشتریان
 • بهره برداری از فرصت ها
 • کاهش هزینه های مصرفی
 • سودآوری بیشتر
 • و…

 

 • اثرات شبکه های اجتماعی بر سیاست

اثرات شبکه های اجتماعی بر سیاست، از جمله موضوعاتی است که نمی توان به راحتی از آن گذر کرد. سیاست جزو آن دسته از حوزه هایی است که به راحتی تحت تاثیر شبکه های مجازی قرار می گیرد. همانطور که میدانید اخبار سیاسی در فضاهای مجازی یا بر اساس واقعیت یا بر اساس شایعه های دروغین می باشد.

البته ناگفته نماند که دولت ها تمام تلاش خود را جهت بهره برداری سیاسی از اخبارهای به اشتراک گذاشته شده در فضاهای مجازی خواهند کرد. آگاهی فرد دنبال کننده حوادث سیاسی در این زمینه اهمیت بالایی دارد. اینکه آگاهی سیاسی یک فرد آنقدر بالا باشد که بتواند اخبار دروغین را از اخبار درست شناسایی کند، بسیار اهمیت دارد.

 • تاثیرات شبکه های اجتماعی در حوزه اجتماعی

با توجه به مطالب ذکر شده در جملات بالا نمی توان گفت که استفاده از شبکه های اجتماعی به طور مطلق خوب یا بد است. با این حال شاهد هستیم که دولت ها برخی شبکه های اجتماعی را به دلیل عدم تطابق آنها با شرایط موجود در جامعه به طور کامل فیلتر می کنند. در هر صورت نمی توان از فعالیت های واقعی بشر در فضاهای مجازی به طور کامل جلوگیری نمود. زیرا ما در شرایطی زندگی می کنیم که روزانه با حجم بالای اطلاعات در فضاهای مجازی روبرو هستیم. اینکه چگونه بتوان از فضاهای مجازی به نحو اصولی استفاده نمود از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بیشتر بخوانید: آشنایی لینک فالو و نوفالو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *