سئو تصاویر چیست

از دیرباز تا کنون متون کتاب‌هایی که به همراه تصاویر ارائه می‌شدند، در نظر خوانندگان از محبوبیت بیشتری برخوردار بوده‌اند. این اصل در دنیای مدرن نیز پابرجاست و استفاده از تصاویر در وب سایت نیز موجب افزایش سرعت انتقال اطلاعات به خوانندگان و ایجاد ارتباط موثرتر میان مخاطب و محتوای سایت می‌شود. از این رو استفاده از تصویر با کیفیت و متناسب با محتوا و نیز توجه به بهینه سازی تصاویر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. طبق آمار منتشر شده از سوی Jumpshot، بیست درصد از جستجوهای انجام شده در سال 2018 مربوط به تصاویر هستند. علاوه بر این اگر عکس به شیوه‌ای اصولی و مبتنی بر اصول سئو انتخاب گردند، می‌توانند رتبه سایت را به نحو قابل توجهی ارتقا دهند. مجموعه این موارد سبب شده تا توجه به سئوی عکس به ویژه در بحث مدیریت سایت، بیش از پیش اهمیت یابد.

سئو تصاویر

سئوی تصاویر چیست؟

برای این که موتورهای جستجو بتوانند تصاویر را به راحتی پیدا کنند، می‌بایست برخی اقدامات بر روی تصاویر انجام گیرد. هرگونه اقدام در جهت بهینه‌سازی تصاویر جهت شناسایی توسط موتورهای جستجو، سئوی تصاویر یا Image SEO نامیده می‌شود. سئوی تصاویر موارد بسیاری از جمله انتخاب نام فایل تصاویر، فرمت تصاویر، ابعاد، توضیحات عکس و… را در بر می‌گیرد. سئوی عکس یکی از موارد بسیار موثر در افزایش رتبه سایت است که در گذشته چندان مورد توجه قرار نمی‌گرفت. این تکنیک یکی از موارد بسیار مهم در فرآیند سئو‌سازی محتوا سایت است و دریافت لینک، ایندکس شدن و در نهایت افزایش آمار بازدید سایت از نتایج رعایت اصولی آن می‌باشند. در نتیجه می‌توان گفت با توجه به سئوی تصاویر می‌توان موجبات ارتقا رتبه سایت را فراهم نمود.

بیشتر بخوانید: کرالر چیست؟

نکات کلیدی آموزش سئوی عکس

انتخاب تصویر مناسب

به طبع استفاده از تصاویر اورجینال یکی از بهترین راهکارها برای بهینه‌سازی سئوی تصاویر است، پس تا جای ممکن بهتر است از عکس‌هایی که توسط شخص خودتان عکسبرداری شده است استفاده نمایید. استفاده از تصویر استوک موجب می‌شود که سایت شما مشابه دیگر سایت‌ها به نظر بیاید و از میزان اعتبار آن کاسته شود. همچین برای محتواهای متنی باید از تصاویر مرتبط با موضوع مورد بحث استفاده شود. تصاویر مورد استفاده باید به کاربر در درک مسائل کمک کند و موضوع مقاله را برای خواننده روشن‌تر نماید. همچنین اگر شرایط عکسبرداری ندارید، بایستی تصویر مورد نظر خود را شخصی سازی کنید.

شاید علاقه داشته باشید: آشنایی با cdn

نامگذاری مناسب فایل عکس

 شرکت گوگل صراحتاً نامگذاری عکس را یکی از موثرترین راهکارها در جهت ارتقا سئوی تصاویر دانسته است. نام فایل عکس به موتور‌ جستجوی گوگل کمک می‌کند که ارتباط تصاویر با موضوع محتوا را بهتر درک کند. از این رو برای تصاویر خود اسمی را انتخاب کنید که توضیح مختصری در رابطه با تصویر باشد. توجه داشته باشید که نام فایل و محتوا باید زبان یکسانی داشته باشند.

توضیحات عکس یا Alt text یکی از مهمترین نکات سئوی عکس

 Alt text وظیفه‌ی تشریح عکس را بر عهده دارد. استفاده از Alt text مناسب و مرتبط، به بهبود سئوی تصاویر کمک شایانی می‌کند. همچنین به موتور جستجوی گوگل کمک می‌کند که درک بهتری از محتوای شما داشته باشد. سعی کنید در توضیحات تصویر از کلمات کلیدی استفاده کنید. توجه داشته باشید که درج کلمات کلیدی به صورت بی معنا، به تجربه کاربری نامناسب منجر شده و موتور جستجو، سایت شما را در لیست Spam قرار می‌دهد.

ایجاد نقشه سایت برای تصاویر

 نقشه سایت یا Image Sitemap یکی دیگر از روش‌های مهم در بحث سئوی تصاویر است که، شانس دیده شدن تصاویر سایت شما را در گوگل افزایش می‌دهد. می‌توانید با استفاده از افزونه‌های وردپرس به راحتی تصاویر مورد نظرتان را در نقشه سایت قرار دهید.

سئو تصاویر چیست

انتخاب فرمت مناسب برای تصویر

 به طور معمول تصاویر موجود در وب سایت در قالب یکی از فرمت‌های JPEG، PNG، SVG و GIF هستند و از روش‌های مختلفی جهت فشرده سازی آنها استفاده می‌شود. به طور کلی فرمت‌‌های ذکر شده دارای ویژگی‌های زیر هستند:

JPEG حجم کمتری در مقایسه با سایر فرمت‌ها دارد و کیفیت تصاویر JPEG  نیز کمتر است.

PNG کیفیت به مراتب بهتری ارائه می‌دهد اما از حجم بالاتری برخوردار است.

SVG فرمتی است که بیشتر برای لوگوها و آیکون‌ها استفاده می‌شود. این فرمت فشرده‌سازی مناسبی ندارد اما کیفیت قابل قبولی را ارائه می‌دهد.

استفاده از فرمت‌های Webp و Avif

 فرمت WEBP به طور اختصاصی توسط گوگل جهت کاهش حجم تصویر معرفی شده است. تقریبا تمام مرورگرها از این فرمت پشتیبانی می‌کنند. WEBP موجب کاهش کیفیت عکس‌ها نمی‌شود و در مقایسه با JPG، سی دو درصد و نسبت به فرمت PNG، بیست شیش درصد حجم کمتری اشغال می‌کند. AVIF نیز یکی دیگر از فرمت‌های موثر در فشرده سازی تصاویر است. تنها مشکل AVIF عدم پشتیبانی آن توسط برخی از مرورگرها است.

بیشتر بخوانید: افزایش امنیت سایت

تعریف ابعاد تصاویر سایت در کد html

 یکی از مهم‌ترین نکات در بحث سئوی تصاویر، تعریف ابعاد عکس در کد html است. برخی مواقع در هنگام بارگذاری وب سایت با جا‌به‌جایی ناگهانی المان‌های سایت مواجه می‌شویم. این جا‌به‌جایی‌ها بر رتبه‌بندی محتوای سایت تاثیرگذار هستند. موتور جستجو گوگل با استفاده از قابلیت Cumulative Layout Shift، تعداد جا‌به‌جایی المان‌های یک سایت را مورد سنجش قرار می‌دهد. از این رو به منظور جلوگیری از کاهش رتبه محتوا سایت می‌توانید، به صورت پیش فرض ابعاد تصاویر را در کد html تعریف نمایید. با این کار در حین بارگذاری سایت، فضاهای خالی برای درج تصاویر در نظر گرفته می‌شوند.

بهنیه سازی تصاویر

کاهش حجم فایل

 یکی از دلایلی که باعث می‌شود نتوانید امتیاز خوبی در رنکینگ گوگل کسب کنید، بالا بودن مدت زمان بارگذاری سایت است. هرچه حجم فایل‌های آپلود شده در وب سایت کمتر باشد، به طبع سریع‌تر بارگذاری می‌شود. یکی از عوامل موثر در افزایش حجم سایت، تصاویر هستند. از این رو باید با کاهش حجم فایل تصاویر به گونه‌ای که کیفیت آنها دچار کاهش نشود، مدت زمان بارگذاری سایت را کاهش دهیم. شرکت گوگل برای کاهش حجم تصاویر، ابزار ImageOptim را پیشنهاد می‌دهد. علاوه بر این می‌توانید از ابزارهایی چون TinyJpg و TinyPng نیز برای فشرده سازی فرمت‌های JPEG و PNG استفاده نمایید.

شرکت دیجیتال مارکتینگ اوج مدیا پیشنهاد میکند مقاله افزایش سرعت سایت را مطالعه کنید.

قرار دادن تصاویر به صورت واکنش‌گرا

 همانطور که پیشتر به آن اشاره شد یکی از فاکتورهای مهم در بحث سئوی تصاویر، توجه به ابعاد و حجم عکس‌های بارگذاری شده در سایت است. عدم توجه به ابعاد image، موجب کاهش شدید سرعت بارگذاری سایت می‌شود. به عنوان مثال تصاویر ثبت شده با دوربین عکاسی یا گوشی همراه، کیفیتی معادل ۴۰۳۲ در ۳۰۲۴ پیکسل دارند. در صورتی که نهایت عرض در نظر گرفته شده برای تصاویر سایت می‌بایست 600 پیکسل باشد. استفاده از تصاویر با ابعاد بزرگ‌تر منجر به کاهش شدید سرعت بارگذاری وب سایت می‌شود. از این رو قبل از استفاده از تصاویر، باید ابعاد آنها را با توجه به سایت بهینه‌سازی کنید.

استفاده از Lazy Loading، راهکاری جهت بهبود سئوی تصاویر

 Lazy Loading یک راهکار هوشمندانه جهت ارتقا سئوی تصاویر است. با استفاده از lazyload تا زمانی که نیاز نباشد، تصاویر در سایت شما نمایش داده نخواهند شد. این ترفند موجب افزایش سرعت بارگذاری سایت و به طبع کسب رتبه‌ بالاتر از گوگل می‌شود. این روش به خصوص به صفحاتی که تصاویر زیادی در آنها درج شده است، بسیار کارساز می‌باشد.

همچنین شما میتوانید برای سئو و بهنیه سازی سایت خود از کارشناسان اوج مدیا استفاده کنید.

تماس با کارشناسان ما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *