ChatGPT چیست؟

ChatGPT چیست؟ یکی از ربات های مشهور که با عنوان generative pre-trained transformer شناخته می شود، چت جی پی تی نام دارد. این ابزار هوش مصنوعی در واقع یک مدل یادگیری ماشینی پیچیده است که می تواند به خوبی از پردازش زبان طبیعی (NLG) استفاده کرده و با آن آزمون تورینگ را نیز با موفقیت پشت سر بگذارد. در ادامه با اوج مدیا همراه باشید تا به معرفی و نحوه کارکردن چت GPT بپردازیم.

ChatGPT چیست؟

حتما شما هم تاکنون نام ChatGPT را شنیده اید. امروزه همه ما نام ربات هایی که با هوش مصنوعی، کارهای مختلفی را انجام می دهند می شنویم. از Midjourney گرفته تا DALL.2  و Jasper. در این میان اما یکی از محبوب ترین آنها که میان آن را گل سر سبد هوش مصنوعی دانست، چت جی پی تی نام دارد که از تاریخ 30 نوامبر (9 آذر 1401) در سال 2022 در دسترس عموم قرار گرفت. این ربات توسط شرکتی به نام OpenAI ساخته شده است و با استفاده از “یادگیری نظارت شده” و “یادگیری تقویتی”، می تواند پاسخ های بسیار دقیق و واضحی را تولید کند. جالب است بدانید پس از انتشار این ربات، ارزش شرکت OpenAI که یکی از بنیانگذاران آن، ایلان ماسک است، به بیش از 29 میلیارد دلار رسید.

در کنار توانایی های که این هوش مصنوعی ChatGPT دارد، می توان برای آن محدودیت هایی را نیز درنظر گرفت که به شرح زیر می باشند:

  • بنابرگفته OpenAI، چت جی پی تی در برخی موارد پاسخ های غیر معقولی را ارائه می کند.
  • محدودیت مهم دیگری که در این بخش باید به آن توجه کرد، محدود بودن اطلاعات این ربات است که تا سال 2021 محدود است.

بیشتر بخوانید: آشنایی با لینک فالو و نوفالو

ChatGPT چیست؟

هوش مصنوعی چت جی پی تی چیست؟

فناوری که زیربنای ChatGPT است، GPT خوانده می شود که مخفف Generative Pre-trained Transformer است. ترنسفورمرها الگوریتم های تخصصی برای یافتن الگوهای دوربرد در توالی داده ها در هوش مصنوعی هستند. یک ترنسفورمر می آموزد که نه تنها کلمه بعدی یک جمله، بلکه جمله بعدی در یک پاراگراف و پاراگراف بعدی را در یک مقاله پیش بینی کند. این همان تکنولوژی است که در این ربات، به آن اجازه می دهد تا برای یک متن طولانی نیز موضوع شما را درک کند.

از آنجایی که یک ترنسفورمر به حجم عظیمی از داده نیاز دارد، در دو مرحله آموزش داده می‌شود. اول روی داده‌ های عمومی از قبل آموزش داده می‌شود که جمع‌آوری آن در حجم‌ های بزرگ آسان ‌تر است. سپس روی داده‌ های مناسب برای کار خاص خود تنظیم می ‌شود. ChatGPT برپایه یک منبع وسیعی از متون آنلاین برای یادگیری قوانین و ساختار زبان از قبل آموزش داده شده بود. از مقاله های تخصصی و علمی گرفته تا محتواهای معمولی.

کار با ابزار chatGPT

در حالت کلی اگر بخواهیم یک جمعی بندی کنیم، باید گفت از نظر فنی، ChatGPT را می توان به عنوان یک نوع هوش مصنوعی مولد طبقه بندی کرد. پس از آموزش، یک مدل هوش مصنوعی مولد می‌تواند خروجی‌هایی مشابه، اما نه یکسان با داده ‌های آموزشی خود تولید کند.

آشنایی با ChatGPT

تکنولوژی ChatGPT چه کاربردی دارد؟

اگر بخواهیم کمی در مورد کاربردهای ChatGPT صحبت کنیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد که عبارتند از:

  • مکالمات با انسان ها: شما می توانید از این برنامه برای مکالمه و پاسخگویی به مشتریان خود استفاده کنید. به عنوان مثال شما می توانید از هوش مصنوعی در چت بات ها، مکالمات سیستم هوش مصنوعی و نیز در ایجاد دستیاران مجازی استفاده نمایید.
  • کدنویسی: شما می توانید با کمک ChatGPT، برای کدزنی و برنامه نویسی برخی Taskها مانند نوشتن افزونه، ربات و غیره از آن کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید: کرالر چیست؟

با درک آموزش استفاده از ChatGPT، می توانید از آن برای کارهای دیگری نیز استفاده کنید که عبارتند از: نوشتن مقاله، ترجمه، یافتن باگ کدها، نوشتن شعر و داستان، نوشتن اشعار و مواردی از این قبیل. شما می توانید مانند یک انسان با او صحبت کرده و سوالات خود را از ایشان بپرسید. استفاده از راهنمای استفاده از ChatGPT می تواند به شما در تسهیل فعالیت های مرتبط با این کاربردها کمک کند.

تکنولوژی ChatGPT چه کاربردی دارد؟

سوالات متداول

در انتهای مقاله، به برخی از پرسش های متداولی که کاربران در مورد این ربات دارند می پردازیم که به شرح زیر می باشند:

  • چت جی پی تی چگونه کار می کند؟

ChatGPT با مدل های آموزش دیده با هوش مصنوعی کار می کند تا از طریق داده های متنی، تجربه ای همه جانبه را برای کاربران خود فراهم کند.  این مدل ها به گونه ای آموزش داده شده اند که مانند سایر انسان ها با انسان چت می کنند و به طور مداوم قادرند از بازخوردهای انسان ها، داده های جدیدی را آموزش ببینند.

  • آیا ChatGPT رایگان است؟

بله؛ اکنون 2 نسخه از این ربات وجود دارد که مدل رایگان آن در دسترس بوده و می توانید با یک شماره خارجی در آن ثبت نام کنید.

  • چت جی پی تی برچه نوع کدهایی نگارش شده است؟

Chat GPT بر اساس مدل زبان GPT-3 ساخته شده است. همچنین باید بدانید کد منبع GPT-2 100٪ پایتون است. بنابراین می توان گفت این ربات از زبان پایتون تا حد زیادی استفاده می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *